U hotelu International u Zagrebu u četvrtak 18.04.2024, Hrvatski ceh zaštitara održao je tradicionalnu godišnju međunarodnu konferenciju „Privatna zaštita“ koja svake godine okuplja brojne sudionike iz industrije privatne sigurnosti RH i EU, predstavnike državnih tijela, korisnike i akademsku zajednicu. Konferencija se održala u suorganizaciji Komore privatne zaštite Kraljevine Belgije i Udruge gradova, uz strukovnu potporu: Ministarstva unutarnjih poslova, Zaklade Konrad Adenauer, COESS-a, Hrvatske gospodarske komore, Roberta Boscha i Instituta za istraživanje hibridnih sukoba. Konferencija je imala četiri modula 8 izlaganja i četiri panel rasprave: “Privatna zaštita u sustavu sigurnosti EU”, “CYBER SECURITY, AI I DIGITALIZACIJA”; “Safe and Smart Cities” i “Industrija privatne zaštite u EU i jugoistočnoj Europi”.
Na početku se uvodno sudionicima obratila Lidija Stolica, predsjednica Hrvatskog ceha zaštitara: U ime članica i članova Ceha zaštitara i svoje osobno ime želim vam svima srdačnu dobrodošlicu na međunarodnu konferenciju: „PRIVATNA ZAŠTITA 2024“.
Posebno mi je drago što ovdje vidimo danas i lica naših novih članova i članica i predstavnike brojnih javnih tvrtki od posebnog značaja za Republiku Hrvatsku, kao i predstavnike lokalne uprave i gradova. Hvala Vam svima na dolasku. Zahvaljujem našim pokroviteljima, predavačima, partnerima, donatorima i prijateljima što su podržali održavanje ove konferencije svima vama koji ste se odazvali na naše pozive u ovolikom broju i dali podršku strukovnom rada Ceha za razvoj hrvatske industrije privatne zaštite i sigurnosti. Posebno pozdravljam i čestitam našim članicama koje su krajem prošle godine obilježile i ove godine obilježavaju velike obljetnice svog postojanja i rada: TEHNOZAVOD, ECCOS INŽENJERING, KROBEL, PROTEKTA, KAMIR, ROBERT BOSCH, SECURITAS HRVATSKA, MASTER i LEADTECH.
Svakim danom svijet u kojem živimo se mijenja, geopolitičke promjene su vidljive i sigurnosni izazovi postaju sve veći. Sve veći utjecaj na naše živote ima i imati će korištenje Umjetne inteligencije. U današnjem svijetu interkonektivnosti, međuovisnosti sigurnosnih izazova u kibernetičkom prostoru postaju sve složeniji i zahtijevaju integralni pristup zaštiti naših društava, gospodarstva i postignute razine sigurnosti. Jačanje suradnje javnog i privatnog sektora, uvažavanje i partnerski odnos svih dionika sustava sigurnosti – nacionalnih i međunarodnih nemaju alternativu.
Našim današnjim temama i panelima
- Položaj i ulozi privatne zaštite u sustavu sigurnosti Europske unije i Jugoistočne Europe
- Primjeni integralnih sustava zaštite, naprednih tehnologija i platformi u ostvarivanju koncepata Safe & Smart Cities
- Izazovima u primjeni kibernetičke sigurnosti i novih tehnologija -umjetne inteligencije i digitalizacije za sigurno poslovno i životno okruženje
- Stop nasilju nad ženama i djevojkama u sektoru sigurnosti
nastojati ćemo zajedno sa predavačima, panelistima i Vama zajedno podijeliti znanja, iskustva, raspraviti i donijeti zaključke.
Na kraju bih sa ponosom najavila provođenje slijedeće dvije godine novog Intel projekta – Next Generation u kojem će sudjelovati Hrvatski ceh zaštitara kao nacionalna članica industrije privatne zaštite i sigurnosti, čiji su nositelji Coess i UNI Europa, a financira ga Europska komisija. Kolega Alexandar Frank iz Coess-a reći će nam više o samom projektu.
Holger Haibach, direktor ureda Zaklade Konrad Adenauer za Hrvatsku i Sloveniju, video porukom je zaželio sudionicima uspješan rad te naglasio važnost razgovora o sigurnosti.
Uvodno se kao suorganizator Konferencije iz Komore privatne zaštite Belgije sudionicima obratio glavni direktor Filip Smeets, koji je naglasio da se svijet mijenja, a s njim i sigurnosna industrija, a pritom je ključno stalno podizati svijest o važnosti industrije sigurnosti.
U ime strukovnog partnera Konferencije Coess-a, obratio se Alexander Frank, zamjenik generalne direktorice i izrazio snažnu potporu struci privatne zaštite u Republici Hrvatskoj i predstavio novi Projekt: Intel-Next generation koji će se provoditi slijedeće 2 godine i u kojem će sudjelovati Hrvatski ceh zaštitara.ž
U ime suorganizatora obratio se Dražen Keresteny, konzultant, Udruga gradova, koji je naglasio da važnost sigurnosti kao osnovu za razvoj Safe i Smart gradova. Zahvalio je strukovnom udruženju Hrvatskom cehu zaštitara na pozivu za partnerstvo na današnjoj Konferenciji.
Naglasio je važnost aktivne suradnje posebice u području sigurnosti, kao osnove za Safe i Smart gradova i da se zajednički mogu dati veći doprinosi, stoga će se i nadalje surađivati sa Hrvatskim cehom zaštitara u budućim aktivnostima.
U ime ravnatelja Ravnateljstva civilne zaštite dr.sc. Damira Truta, sudionicima se uvodno obratio pomoćnik ravnatelja Neven Karas slijedećim:
“U svjetlu aktualnih sigurnosnih okolnosti, zaoštravanja međunarodnih odnosa i napetosti u pojedinim svjetskim regijama sve više smo svjesni činjenice o potrebi sustavnog pristupa u postizanju i održavanju primjerene opće društvene sigurnosti. Pri tome je važno u sustav uključiti i uvezati sve dionike koji mogu na bilo koji način pridonijeti sigurnosnom dosegu kakav se zahtijeva za postizanje uvjeta nesmetanog života i rada, od pojedinca do pravnih subjekata. Naglasio je kako upravo sustav civilne zaštite temelj postizanja tog cilja, koji obučava, koordinira te preventivno i operativno djeluje u raznim potencijalno rizičnim situacijama. Civilna zaštita u RH, osim s brojnim važnim službama na državnoj razini, povezana i sa zaštitarskom strukom kao privatnom industrijom sigurnosti koja je važna i značajna komponenta prije svega preventive, ali i u širem kontekstu zaštite opće društvene zajednice. Zakonom o privatnoj zaštiti je jasno utvrđena i naglašena sigurnosna uloga zaštitarske struke koja se uvijek mora jasno isticati te sprječavati svaka aktivnost koja remeti provedbu zaštitnih aktivnosti u štićenim objektima i prostorima. Potrebno je još neko vrijeme da se zaštitarska struka u cjelini privede optimalnoj razini djelovanja te nas čeka još puno aktivnosti kojima ustrajno i uporno treba činiti sve u cilju kontinuiranog podizanja kvalitete zaštitarske struke, pri čemu će Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, sa svojim nadležnim službama i dalje biti neizostavni dio toga procesa.
Prvi modul na Konferenciji je bio “Privatna zaštita u sustavu sigurnosti EU”, a otvorio ga je uvodnim izlaganjem Filip Smeets, generalni direktor Komore privatne zaštite Belgije. Nakon uvodnog izlaganja uslijedila je panel rasprava u kojoj su sudjelovali: Filip Smeets, Komora privatne zaštite Belgije, Sandro Šegedin, Ravnateljstvo civilne zaštite, Ministarstva unutarnjih poslova RH, Ivan Funčić, Securitas Hrvatska, potpredsjednik Ceh zaštitara, Ante Perčin, Sokol Security, HUP, a moderator je bio prof. Robert Mikac.
Drugi modul, bio je “ CYBER SECURITY, AI I DIGITALIZACIJA “. Uvodna izlaganja održali su na teme: “Što AI i digitalizacija poslovanja donosi u industriju privatne zaštite i sigurnosti”, Bednarz Jakub, Regional Produkt Marketing EMEA Robert Bosch, “Pogled s razine EU: Zakonodavstvo o kibernetičkoj sigurnosti i smjernice za tvrtke u privatnoj zaštiti”, Alexander Frank, zamjenik generalne direktorice, Coess i “NIS2 & DORA – kad se mora (ni)je teško, ali može spasiti poslovanje”, Nino Talian, Voditelj odjela za kibernetičku sigurnost, KING ICT.
Nakon uvodnih izlaganja u drugom modulu uslijedila je panel rasprava u kojoj su sudjelovali: Alexander Frank, COESS, Nino Talian, King ICT, Bednarz Jakub, Robert Bosch, a moderator je bio Marko Gulan, Cyber Security konzultant, Schneider Electric.
Treći modul bio je na temu: “SAFE&SMART CITIES”. Uvodna izlaganja održali su na teme: “European SAFE-CITIES projekt”, Umberto Battista, Stam, glavni Projekt koordinator i “Safe and smart cities uz pomoć Hikvisionovih naprednih tehnologija”, Elvis Ferhatović, Presales Engineer, Hikvision.
Nakon uvodnih izlaganja u trećem modulu uslijedila je panel rasprava u kojoj su sudjelovali: Umberto Battista, SAFE-CITIES projekt, Nikola Turkalj, Ravnateljstvo civilne zaštite – Ministarstva unutarnjih poslova RH, Mitja Novak, Business Development Manager, Hikvision i Dražen Keresteny, Udruga gradova, a moderator je bio Marko Sikirica, Tehnozavod, potpredsjednik Ceha zaštitara.
Četvrti, modul Konferencije „Privatna zaštita 2024 bio je na temu: “Privatna zaštita EU i jugoistočne Europe” i započeo je Panel raspravom o zakonodavstvu privatne zaštite između teorije i prakse, a u njemu su sudjelovali: Jasna Toplišek, Zbornica za razvoj slovenskega zasebnega varovanja, Aleksandar Nedić, PKS-Udruženje za privatno obezbeđenje i ostale uslužne djelatnosti, Muris Prnjavorac, Komora agencija i unutrašnjih službi zaštite Federacije BIH, Verica Mileska Stefanovska, Komora na Republika Sjeverna Makedonija za privatno obezbeduvanje i Lidija Stolica, Ceh zaštitara. Panelom je moderirao prof. Robert Mikac.
Nakon Panela uslijedila su izlaganja na na temu: “Orange Palm-United in Activism against violence agains Women and Girls”, Sanje Kermetchieva iz Komore na Republika Sjeverna Makedonija za privatno obezbeduvanje i “Stop nasilju nad ženama i djevojkama u sektoru sigurnosti u Republici Hrvatskoj”, Lidije Stolice, iz Ceh zaštitara.
Izvori: MUP RH, Časopis Zaštita i Hrvatski ceh zaštitara.